1.Tavasz
A tavasz ravasz - tartja a szólásmondás.
Valóban: a tavasz fő jellemzője a hirtelen változó időjárás, ami nem csupán hőmérsékletben, de páratartalomban is jelentős eltéréseket mutathat rövid időn belül. Ha reggel lengébben öltöztünk fel, napközben didergünk, vagy fordítva: délutánra melegünk lesz mert túl sok rajtunk a ruha.
Tavasszal különösen érdemes megfontolni a régi bölcsességet: öltözködjünk rétegesen.
De más veszélyek is leselkednek ránk: a hirtelen támadt napsütésben megkívánunk egy jéghideg italt, vagy fagylaltot. Bizony könnyen megfájdulhat a torkunk.
Immunrendszerünk is kimerül ilyenkorra. Akár sikerült átvészelni az
őszi–téli baktériumokat, akár elkaptunk valamit, az immunrendszerre mindenképpen sok feladat hárult a télen. A fáradtság, kimerültség is gyengíti az immunrendszert, ami megnehezíti a szervezet természetes védekezését.
Egyél sok C-vitamint! Savanyú káposzta, citromleves italok – de ne cukorral! Maga a citromleves víz frissít a kellemes savanyúságával. Aki mégsem szereti natúr, édesítsen kevés mézzel! A méz jót tesz a toroknak! Az immunrendszert kasvirág – echinacea kivonat vagy tea tartja karban.
Megelőzés gyanánt gargarizálj meleg sós vízzel, ez sokat segít a légúti vírusok betelepedése ellen. Ha teheted, az orrodba sem időnként természetes sós vizet spriccelni vagy csepegtetni. Pl. Himalája-só kitűnően alkalmas erre.
Ha már elkaptad a vírust, vagy megfáztál, akkor sincs veszve minden. Influenza esetén természetesen első az orvos! A megfázás kezelésére sok C-vitamin, főleg citromos tea fogyasztása amilyen melegen csak lehet. A hö is öli a baktériumokat és a szájüregben levő vírusokat!
A megfázás kellemetlen tüneteit, a vörös orrot és orr alatti részt legjobb patikai babaápoló krémmel (popsikenőcs) bekenni egy éjszakára. Napközben valamivel jobban felszívódó bébikrém, pl. Bepanten alkalmas a kipirosodott bőr ápolására.
Jót tesz ebben az időszakban a lakásban tányéron felszeletelt vöröshagyma. Illatosítónak nem a legjobb, de illóolaja pusztítja a levegőben jelen levő kórokozókat.
Mindamellett igyekezzünk megelőzni a tavaszi rizikót! Kerüljük a fertőzött emberekkel való közeli kontaktust, legyen nálunk mindig zsebkendő, hogy esetleg mások köhögése ellen is az arcunk elé tehessük a kellő pillanatban. Öltözzünk úgy, hogy legyen mindig mit levennünk, de felvennünk is, ha hirtelen lehűlne az idő!
Kezdődik az allergiaszezon!
Tavasszal virágba borul a természet, egyre több pollen kerül a levegőbe – és egyre jobban ég a szemük, egyre többet prüszkölnek a pollenallergiások. A szénanátha a felső légutak – főként az orrnyálkahártya – allergiás betegsége, mely rendszerint a szem kötőhártyáját is érinti. A szénanáthát légúti allergének: pollenek, fűfélék és fák virágpora, a penészgombák spórája, a házi poratkák, az állatok szőre és bőrpikkelye, az ágyneműkben lévő pehely (stb.) okozza. A szezonális allergia oka tavasszal főként a fák; nyáron a fűfélék; késő nyáron-kora ősszel elsősorban a parlagfű virágpora. A pollenszezon kezdetén a száj, a szájpad, és a torok hátsó része viszketni kezd. Aztán jön a szemviszketés, tüsszögés, vízszerű orrfolyás és könnyezés. Az orr bedugulhat, a kötőhártya-gyulladás miatt a szem bevörösödik, a szemhéjak megduzzadnak. Érdemes tehát idejekorán felkészülni, védekezni az allergia ellen, mielőtt még a nehezen elviselhető tünetek jelentkeznének. Aki viszont benne van, az forduljon orvoshoz, mert allergiát csak orvosi kezelés mellett lehet hatásosan enyhíteni.
Az első tavaszi napsugarak gyorsan előcsalják a szeplőket azokon, akik erre hajlamosak.
Természetes halványító:
Citromlé: Legyen esti arcápolásának része a citromleves borogatás. Önts friss citromlevet egy vattapamacsra, majd borogasd a foltos területét öt percig, három héten át.
Ribizli: Hetente egyszer tegyél fel ribizlipakolást: keverj össze kevés ribizlit joghurttal, vigyed fel a foltos bőrfelületre, majd harminc perc után mosd le.
Uborka: Az uborkapakolás foltok halványítására is tökéletes, ha sózott retek levével együtt tesszük fel a kezelendő területre.
Kövirózsa: A kövirózsa és a belőle készült habkrém szintén halványító hatású.
Gyermekláncfű: Már nagyanyáink is ennek a növénynek a tejnedvét használták, ha halványítani szerették volna szeplőiket vagy májfoltjukat.
Tavaszi méregtelenítés
Méregteleníts! Ilyenkor tavasszal - és majd ősszel - érdemes belevágni egy méregtelenítő kúrába: tehermentesíti a májat, így elkerülheti a bőr foltosodásához vezető májanyagcsere-zavarokat.
Néhány tippet a méregtelenítésre alább olvashatsz!
A tavaszi, átmeneti hajhullás nem kóros, csak ha három-négy hétnél tovább tart. Ekkor érdemes szakorvost felkeresni.
Cikkek
Regeneráló zöld koktélok
2013.05.31
Zöld koktélok a méregtelenítésre, regenerálásra, klorofill jótékony hatása