Haj és fejbör betegségei
A HAJ RENDELLENESSÉGEI:

A XXI. Században már népbetegségnek számító figyelmeztető tünet a hajhullás, kopaszodás, a haj elvékonyodása, zsírosodás, korpásodás, fejbőrviszketés, pattanások, pikkelysömör és egyéb fejbőrprobléma. Mielőtt bármiféle terápiába kezdünk, győződjünk meg arról, hogy valóban a hajunk „beteg”, vagy esetleg valamely más szervi betegség kísérő tünete a haj látszólagos megbetegedése? Egy terápia akkor lehet igazán hatásos, ha ok-okozati összefüggéseiben képes átvilágítani a tüneteket.
Nemcsak a KÜLSŐ felszíni kezelésre szorítkozik, hanem a szervezet BELSŐ elváltozásaira is koncentrál. A hajgyógyász felismeri, ha a haj és fejbőrbetegségek más betegségek kísérő tüneteként jelentkeznek. Pl.: vashiányos vérszegénység. Ilyen esetekben fel kell tudni mérni a hajgyógyásznak a hatáskörét és a korlátait. Nem szabad a beteget sem megijeszteni sem pedig találomra kezelgetni. Problémától függően, vérvizsgálatokra, gyógyszeres kezelésre, belgyógyász, nőgyógyász, bőrgyógyász, pszichológus szakorvos vizsgálatára is szükség van. Ezzel egy időben elindul a hajgyógyászati kezelés is, de itt első lépésben az állapot tovább romlásának a megakadályozása a cél. Kb. 4-8 hét után a külső és belső kezelés eredményeként megindul az állapot javulása később pedig a gyógyulás.
Előfordul, hogy a haj és fejbőrbetegek semmilyen belső betegséggel nem küzdenek, mégis komoly, akár évek óta fennálló tüneteket mutatnak. Ezek az emberek, pszichésen terheltek ettől a problémától, hosszú és néha eredménytelen próbálkozásaik miatt kialakul bennük a "betegségtudat". Nagyon fontos, hogy az első hajgyógyászati vizsgálatnál pontos érthető magyarázatot kapjanak a betegségükről. A hajgyógyász felelőssége, hogy a megfelelő diagnózis felállításán túl megtanítja az otthoni kezelést, mert bármilyen jó a gyógyászati termék, nem megfelelő tudatos használattal az eredmények elmaradnak. A gyógyulás 3-6 hónap türelmet kitartást igényel betegtől és a hajgyógyásztól egyaránt.
Esetleges balesetek vagy házi fodrászkodás következtében haj és fejbőrbetegségek valamilyen vegyi beavatkozás következtében alakulnak ki. Pl. házilag megoldott gyakori hajfestés, hajvasalás. Ez nagyon tág csoport, az enyhe hajszerkezetben történő roncsolódástól a hajszáli résznek a teljes letöredezéséig terjedhet. Ez hajgyógyászati szempontból egyszerűen kezelhető. De miután hirtelen bekövetkező változás, akár egy szakértelem nélküli hajfestés eredménye is lehet, ahol egyik óráról a másikra letörik a páciens haja. Seb, ill. gyulladás is kialakulhat a fejbőrén, lelkileg megviseli a szépülni vágyó klienst, súlyosabb esetekben pszichológus segítségét is igényli.



Mikrosporum canis Favus
FAVUS, Trichophytonok okozzák a favus (fejkoszt), valamint a férfiak szakállgombásodását is. A favus a hajszálak tövénél vérbőséget okoz, sárgás színű a szőrtüsző irányában pajzsra emlékeztető elváltozás. A hajszálon azonban szürkés színű, fénytelen. Ha megfelelően nincs kezelve atrófiás és végleges kopaszodást okoz. A férfiak szakálltájékán összefolyó, vörös gennyhólyagok, gennyet ürítő csomók képződhetnek, annak felületén a szőrszálak kihullnak.
Mindkét esetben szakorvos segítségét kell kérnünk!
LEGGYAKORIBB HAJPROBLÉMÁK ÉS KEZELÉSÜK:
KORPÁSODÁS

SZÁRAZ, TÖREDEZETT HAJ

HAJZSÍROSODÁS

Tanácsok a hajzsírosodás mérsékelésére
- Semmiképp se túl meleg vízzel, mert az fokozza a faggyúmirigyek működését. Samponozd be a hajadat kétszer, és 5-5 percig hagyd rajta öblítés előtt!
- Ne használj túl sok sampont, és ne dörzsöld erősen a fejbőrödbe!
- Az utolsó öblítést végezd langyos, hűvös vízzel, így elzárod a faggyúmirigyek kijáratát.
- Masszírozd a fejbőrödet! Minden hajmosáskor masszírozd a fejbőrödet ujjbegyeddel, körkörös mozdulatokkal, 3-5 percen keresztül! Ennek hatására javul a hajhagymák vérellátása, gyorsabban távoznak a káros anyagcseretermékek, sőt gyorsul a haj növekedése is. Masszázs hatására átmenetileg fokozódhat a faggyútermelés, de ne ijedj meg, néhány alkalom után helyre fog állni az egyensúly!
- Válassz áttetsző samponokat, mert ezekben kevesebb a ragacsos anyag! A legjobb, ha a faggyúmirigy működésének csökkentésére zsírosodás elleni, alacsony olaj- és szilikontartalmú gyógysamponokat használsz, mint a csalán-, a rozmaring-, a zsurló-, a bojtorjángyökér- és a zsályasampon.
HAJHULLÁS

Seborrhoeás hajhullás Az androgén hormonok túlsúlyba jutása a faggyúmirigyeket túlzott faggyú termelődésre serkenti, amely seborrhoea kialakulásához vezet. A seborrhoea fokozott hajváltást, kellemetlen viszkető érzést, gyors hajzsírosodást okoz. A hajhullás a halántékon kétoldalt, ill. a fejtetőn kezdődik. A hajszál ilyen esetben elvékonyodott, fénytelen, tápanyag hiányos.
Terhesség és hajhullás A hajvesztés általában csak a baba születése után következik be. Ennek több oka lehet. A szervezet raktárainak kimerülése, hiszen egy teljesen új kis szervezetet kell az anyának a sajátjából felépíteni. Hiány alakulhat ki fontos nyomelemekből, pl. cink, vas és vitaminokból. Előfordul, hogy a megnövekedett progeszteronszint miatt sok hajszál kerül telogén fázisba, vagyis nyugvó szakaszba. Ilyenkor nagy mennyiségű haj hullhat ki egyszerre, kb. a szülést követő 8. héten. Ez a fajta hajhullás nem kóros, de ha nem múlik el fél éven belül érdemes szakembert felkeresni. Már vannak olyan készítmények, amit a terhesség és a szoptatás időszakában is lehet szedni megelőzés gyanánt.
Betegségek és a hajhullás Vérszegénység (Anémia) is okozhat hajhullást. Ez olyan állapot, amelyben a vörösvértestek száma vagy a bennük található hemoglobin mennyisége a normális érték alá csökken. A hemoglobin (oxigénszállító fehérje) feladata az oxigén eljuttatása a tüdőtől a sejtekig. A vérszegénység különböző tünetekben nyilvánulhat meg. A leggyakoribb vérszegénységi forma a vashiányos anémia melynek enyhe fáradékonyság, belső nyugtalanság, feszültség, sápadtság, száraz bőr, fokozott hajhullás, törékeny körmök, orrnyálkahártya-berepedés lehetnek a tünetei. Anémiát okozhat erős vérzés miatti hemoglobinvesztés.
Ha a hajhullás piros, enyhén korpásodó foltokkal jár, elsősorban az arcon, az orron, az arccsontokon, ízületi fájdalmak és láz kíséri, a kötőszövet betegségére lehet következtetni. Amikor szervezetünk a kórokozókat, mikrobákat nem tudja elpusztítani, akkor alakul ki a góc. Baktériumok, vírusok, gombák és hasonló kórokozók támadása esetén immunrendszerünk a vérkeringés útján védekezésre buzdítja katonáit, a fehérvérsejteket, fehérjéket és különböző molekulákat. Nem mindig sikerül hárítani a támadást, ebben az esetben alakul ki a góc. Ez gyulladásos szövetekből és mikrobákból áll. Az immunrendszer ebben a helyzetben állandó terhelés alatt áll. A góc leggyakoribb előfordulási helye a fogak környékén és a felső légutakban található, de a szervezetben bárhol kialakulhat. A beszívott levegőn és a magunkhoz vett táplálékon keresztül érintkezünk leggyakrabban a baktériumokkal. A levegő az orron, az orrgaraton és az alsó légutakon keresztül jut el a tüdőig, az étel pedig a szájüregen, a nyelőcsövön keresztül jut a gyomrunkba. A légutak és az emésztőrendszer nyálkahártyája immunszervként is működik. Nagy szükség van a mandulánkra is, mely az orrgaratban helyezkedik el, mivel ez az elsődleges védelmi rendszerünk. A góc igen komiszan viselkedik. Vérképünk és a laborvizsgálataink eredményei mind negatívak lehetnek, mert a krónikus gyulladás, így a góc is tünetszegény. Fáradékonyság, levertség, alvászavar, hőemelkedés, vérszegénység és idegesség utalhat esetleg gócra a szervezetben. A góc szövődményei betegségeket is okozhatnak. Ilyenek például a hörghurut, krónikus vastagbélgyulladás, hajhullás, sokízületi gyulladás, allergia, ekcéma, és egyéb eddig tisztázatlan betegségek. A haj és a táplálkozási szokások A hajnövekedés gyorsasága és a haj minősége szorosan összefügg a felvett táplálék minőségével. Korunk táplálkozási szokásai egyre kevesebb vitaminhoz, ásványi anyaghoz, nyomelemhez engedik jutni a szervezetünket. A túlzott só fogyasztás, cukorfogyasztás, jódhiány, vashiány, az A, B, E, H vitaminok hiánya rendellenességet okozhatnak.
A fogyókúra, az ételek elkészítésének módja miatt az elfogyasztott táplálék nem mindig tartalmazza a hajnövekedés szempontjából biológiailag értékes vitaminok, aminosavak és nyomelemek megfelelő mennyiségét. Az egészséges haj növekedéséhez szükséges tápanyagok hiánya hajhullást okoz. Ilyenek lehetnek, pl. a folsav, a béta-karotin, a szilícium, és talán az egyik legfontosabb anyag, a biotin. A biotin a haj fehérjeszerkezet-képzésében játszik fontos szerepet, döntően befolyásolja a haj szerkezetének minőségét, illetve a haj növekedését. Antiszeboreás anyag, hiánya esetében a fejbőr begyulladhat és fokozódhat a faggyútermelés. Láthatjuk, hogy a keratinkristályok kívülről, a haj számára nélkülözhetetlen anyagok hiánya pedig belülről okoznak problémát. Ezért a külső ápolás mellett elengedhetetlen a belső kezelés. Csak így biztosíthatjuk a haj szépségét és egészséges növekedését.
…ÉS VÉGÜL MINDEN SZÜLŐ RÉMÁLMA: A FEJTETŰ

A fejtetű (Pediculus humanus capitis) szabad szemmel alig látható, körülbelül 3-4 mm nagyságú, ovális alakú, szárny nélküli élősködő rovar, amely a test azon részein helyezkedik el, ahol szőrzet van (hónalj, szeméremtájék és a mellkas), azonban leggyakoribb megtelepedési helye a fejbőr.
A fertőzés néha átterjedhet a szemöldökre, szempillára és szakállra is. A fejtetűre jellemző, hogy színét a haj színének megfelelően változtatja és a meleg, kevés fényhez jutó fejbőrön igen hamar szaporodik - így az őszi-téli sapkát viselő időszak nagyon kedvező számára. Petéit, a serkéket erős, cementszerű anyaggal szorosan a hajszálak tövéhez ragasztja.
A szürkés színű serkék a hajszálakra masszívan tapadnak, és ellentétben a korpásodás okozta apró pikkelyekkel, azok nem húzhatók le. A legtöbb serke rendszerint a halánték- és a tarkótájon található. A serkék a hajszál növekedésével távolodnak a haj tövétől, így azok fejbőrtől való távolságából következtetni lehet a fertőzés időpontjára.

A hívatlan vendéggel együtt élő ember a viszketés miatt erősen vakarózik, melynek során a fejbőr könnyen kisebesedhet, és bőrgyulladás alakulhat ki. A fejtetű fertőző betegséget nem terjeszt. Ám a bőrsérülések a bakteriális fertőzések táptalajává válhatnak, és ennek következtében másodlagos bőrfertőzés léphet fel. Régen fennálló, elhanyagolt esetben a hajzat a gennyes felülfertőzés miatt összetapadhat, és komolyabb esetben a tarkótáji nyirokcsomók is megduzzadhatnak.
Terjedése
A fejtetű közvetlen érintkezés útján terjed, leggyakrabban úgy, hogy a gyerekek feje játék közben egymáshoz ér. Közös használati tárgyakkal átmegy egyik emberről a másikra (pl. sapkacsere, fésű, fotel, széktámla). Otthon pedig az ágyneműn, közös fésűn, törölközőn, a bútorokon vagy a földön is előfordulhat, és onnan kerül át az emberre. A gyermekektől így fertőződhetnek a szülők, a testvérek és egyéb családtagok, akik a fejtetűt még tovább viszik, munkahelyre, baráti körbe.
Az az általános felfogás, amely szerint csak piszkos embereknek lehet fejtetűje, nem igaz, mert a fejtetű a piszkos és tiszta hajban egyaránt megtelepszik. A fejtetű nincs tekintettel korra, nemre, rangra - egyszerűen táplálékot: vért keres. Nem az a szégyen, ha valaki hajában tetveket vagy serkéket találnak, hanem az, ha azt az észlelés után nem kezdik el azonnal irtani. Ugyanis e felelőtlen magatartással (titkolni, nem kezelni) veszélyeztetjük a közösséget - amelyben élünk.
Felderítése
Akinek gyermeke közösségbe jár, célszerű legalább heti egy alkalommal átvizsgálni a gyermek fejbőrét. Ellenőrzéskor, illetve fejtetvességre utaló gyanú esetén a hajat lazán szét kell választani.

A kézi nagyító használata megkönnyíti a fejtetvesség vizsgálatát. A korpától való elkülönítés sok esetben elég nehéz lehet; azonban a serkét kézzel nem lehet leseperni, míg a korpát igen. A serke a két köröm között összenyomva pattanó hangot ad, míg az elpusztultaknál vagy a kikelteknél ez már nem tapasztalható.
Irtása
A hívatlan vendég észlelésekor nem kell kétségbeesni, hiszen viszonylag könnyedén elpusztíthatók. Venni kell egy tetűirtó hajszeszt, és a használati utasítást pontosan betartva alaposan be kell dörzsölni vele a hajas fejbőrt és a hajat. A gyógyszertárakban beszerezhető tetűirtó szerek (Nittyfor, Pedex, Nix) a tetveket és a serkéket rövid időn belül elpusztítják, azaz a fejtetvesség azonnali megszüntetésére, sőt a megelőzésére is alkalmasak.
Ügyelni kell arra, hogy a tetűirtó szer ne kerüljön szembe, mert kötőhártya-gyulladást okozhat. A gyermek csukott pedig szemét ajánlatos vattával is védeni. A hajszeszt kisebesedett bőrfelületre nem szabad alkalmazni.
A szerrel való átnedvesítés után várjuk meg, míg a hajszesz a hajra rászárad (ez az idő a felvitt mennyiségtől függően 5-15 perc). A serkék a tetűirtó hatására elpusztulnak, de ott maradnak a fejen. A serkék eltávolítására a hajat ecetes vízzel öblítjük, az ecet ugyanis oldja a serkék ragasztóanyagát. Ezután jó világos helyre kell leülni, és két ujjunkkal lehúzogatni a hajról az elhalt serkéket, vagy sűrű fogú fésűvel, melynek fogai közé ecetes vattát húztunk, alaposan át kell fésülgetni a hajszálakat. Utána meleg vízzel, samponnal alaposan mossuk meg a hajat. A szempillákon esetlegesen elhelyezkedő serkéket egyenként, csipesszel kell eltávolítani. Az újrafertőződés veszélye miatt (ugyanazon közösség), a tetűirtó szerrel való ismételt lekenés következik, amit már nem mosunk le.
A készítmények a hajat nem károsítják, tetűirtó hatásukat a következő hajmosásig őrzik meg és a hajra rákerülő fejtetveket még azok megtelepedése, elszaporodása előtt biztosan elpusztítják.
Fontos, hogy nemcsak a fertőzött személy kezelése indokolt, hanem közvetlen környezetéé, így családtagjaié is, hiszen lényeges, hogy ne maradjon fertőző góc, mert akkor elölről kezdődik az egész. A fésűn, kefén található fejtetvek az eszközök néhány perces forró vízbe mártásával, a sapkában lévők pedig mosással pusztíthatók el. Minden törülközőt, ruhát, ágyneműt, stb. meleg, mosószeres vízzel ki kell mosni, és a ruhákat, ágyneműt átvasalni!
Megelőzése
A leghatékonyabb tényező a szülői gondoskodás! Folyamatosan, legalább hetente vizsgáljuk át a gyermek haját, nincs-e benne élő tetű vagy serke. Ha gyermekünk vagy maga a felnőtt ember olyan közösségbe járna, ahol fejtetvességről hallunk, a tetűirtó hajszeszek fejmosás utáni alkalmazása biztosan meggátolja a hívatlan vendégek megjelenését, és a következő hajmosásig (akár 2-3 hétig!) biztosítják a tetűmentességet. Amíg fennáll a tetvesedés veszélye, a hajszeszes kezelés minden hajmosás után megismételhető. Ezenkívül természetesen kerülni kell a fésűk, kefék, hajjal kapcsolatos tárgyak és sapkák, kalapok közös használatát!