Hajápolási tippek
A szépség, így a haj szépsége is, belülről fakad A haj optimális állapotának megőrzéséhez hozzájárulhatsz azzal is, ha megfelelően táplálkozol, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket fogyasztasz. A szép és egészséges hajért elsősorban az A-, B-, C- és E-vitaminok, valamint a kalcium és a vas felelős. A-vitamint a sárgarépából, a tökből, a sárgadinnyéből, a narancsból, valamint a tejtermékekből nyerhetünk. C-vitamin főként a citrusfélékben, a kiviben, a csipkebogyóban és a savanyú káposztában fordul elő. A B-vitaminok természetes forrása a hús, a máj, a tojás, a sajt, és a gabonafélék. E-vitamin pedig a növényi olajokon kívül a zöld növények csíráiban és valamennyi olajos növényben található. Ezen kívül fogyassz sok vasat tartalmazó spenótot és sóskát! Sok "hajszépítő" vitamin található az élesztőben, és mindemellett igyál ásványvizet. Vigyázat! Nem mindegy milyen élesztő! A hajápolásra a sörélesztő, nem pedig a hagyományos kenyérélesztő való!
Az élesztö fogyasztása egyes esetekben, pl. Candida-gomba túlzott jelenléténél kifejezetten ellenjavallott! Először ezt az okot kell kizárni!
Legjobb erre a célra megfelelő vitaminkészítményt vásárolni, amely sörélesztöt és B-vitaminokat tartalmaz.
- Idegeskedj kevesebbet, pihenj többet! A stressz növeli az androgén hormonok termelését, ami pedig fokozza a faggyúmirigyek működését. Ezért pihenj minél többet! Ugyanis furcsán hangozhat, de a túlzott stressz okozhatja a haj zsírosodását
Csodakoktél az egészséges hajért E-vitaminban és béta-karotinban gazdag italt ajánlunk, melytől egészséges marad haja, sőt, még gyorsabban is nő. Mixeljen össze 0,5 dl homoktövislét egy teáskanál mézzel, 3 dl frissen facsart narancslével, 1 teáskanál borágóval vagy homoktövisolajjal, egy evőkanál búzacsírával!
Készíts sampont házilag!
Dédanyáink idejében még csak a szappan volt ismeretes, mint hajtisztító szer. A gondosan kiválasztott háziszappan még mindig jobb, mint a pipereszappanokkal való hajmosás, ám a haj a szappantól kemény tapintásúvá válik. Inkább férfiaknak ajánlott.
Aki nem szereti a szappanos hajmosást, de szeretné a samponját lecserélni, itt olvashat néhány olcsó, hatékony, környezetbarát, személyre szabható tippet!
Nincs másra szükséged, mint szódabikarbónára, vízre, almaecetre vagy citromra/citromlére. Ha szeretnéd illatosítani, akkor keverheted különféle illóolajokkal is.
Alapsampon elkészítése:
Két evőkanál szódabikarbónát keverj össze vízzel addig, amíg paszta állagú nem lesz. Ez a mennyiség kb. közepes hosszúságú hajhoz elég, változtass az arányokon a hajad hosszúságának megfelelően.
Az elkészült pasztát 20-30 másodpercig masszírozd jól a fejbőrbe majd hagyd a 1-2 percig a hajadon. Végül öblítsd le.
Egy rész almaecetet vagy citrom levét öntsd egy flakonba, ehhez adj 4 rész vizet. Jól rázd össze a keveréket.
Adhatsz hozzá illóolajakat is attól függően, mit szeretnél elérni.
- zsíros hajra: citrom, levendula, rozmaring, ciprus, bergamott
- korpás fejbőrre: teafa, levendula, eukaliptusz
- száraz hajra: ylang-ylang, eukaliptusz, geránium, rozmaring, rózsafa
- hajhullás ellen, hajerősítésként: rozmaring, zsálya, cédrus, boróka, kamilla, levendula
- sötét hajszín élénkítésére: rozmaring, cédrus
- világos hajszín élénkítésére: citrom, kamilla
Az öblítő mixszel mosd át a hajad, hagyd rajta fél percig, majd öblítsd át.
Almaecet helyett ecet is lehet az öblítőszer.
Egy flakonban keverj össze 1 rész szódabikarbónát 3 rész vízzel, jól rázd össze. Ezt a keveréket masszírozd a hajadba, hagyd hatni 1-2 percig, majd mosd le.
Egy másik flakonban keverj össze 1 rész ecetet 4 rész vízzel. Ezzel öblítsd ki a hajad. Ugyanúgy használhatsz illóolajakat, mint az első receptben.
Hajöblítés után a hajat be lehet áztatni néhány percre növényi főzetbe, amelyet áztatás közben a fejbőrbe is masszírozgathatunk.
Ezt az öblítő főzetet ne közvetlenül hajmosás előtt készítsd azt el, hogy a hatóanyagoknak legyen idejük kioldódni és a folyadéknak kellő hőmérsékletre lehűlni. Használat előtt le kell szűrni!
zsíros hajra:
cickafark, csalánlevél, citromfű, mentalevél, kamilla
korpás fejbőrre:
oroszlánszájvirág, bojtorján
száraz hajra:
vadgesztenye
Minden hajtípusra:
borsmentás öblítő.
Keverj össze 1 rész almaecetet, 2 rész vízzel és adj hozzá fél résznyi szárított borsmentát. Lassú tűzön főzd tíz percig, majd szűrd le. Hajmosás után dörzsöld a még nedves fejbőrre. Öblítsd le, de rajta is hagyhatod.
Kellemes illatot és friss érzést kölcsönöz a hajnak.
A festett haj eredeti színe idővel fakul. Ennek megelőzésére általában olyan rögzítőket alkalmaznak a samponok összeállításánál, amelyek egy időre fixálják a felrakott színanyagokat a hajszálon. A kopás ellen nem sokat tehetünk, legfeljebb tanácsos néhány óvintézkedés:
A szép haj mindig a lányok, asszonyok ékessége volt, így mindig igyekeztek rendben, tisztán tartani. A régi korokban a hajat mind természetes eljárással, házilag készített és a konyhában található alapanyagokból. Akármilyen hosszú is volt a haj, gondosan ápolták, rendezték.
Egy mai sampontól már joggal elvárható, hogy jól tisztítson, de ne szárítson, lehetőleg antibakteriális hatású legyen, emellett ne irritálja a bőrt és a szemet. Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy némi utókezelést is megkövetel. A balzsamok annyiban különböznek a hajpakolásoktól, hogy hamarabb érik el a kívánt hatást. Könnyebben kifésülhetővé és lágyabbá teszik a hajat. A hatóidő nem több 2-3 percnél, ezt követően le kell öblítenünk a készítményt. A festett hajra való balzsamok segítségével hosszabb időre megmarad a hajszín, és hozzájárulnak a haj fényének megtartásához is. Az ápoló hatású szereken kívül egyébként minden, ami hozzájárul a fejbőr jobb vérellátásához, jót tesz a hajnak. Nem véletlen, hogy nagyanyáink hajmosás után ecetes utókezelést ajánlottak, mert a szappan és más tisztítószerek után az visszaállította a hajszálak rugalmasságát és fényét.
Korpás hajra:
Só
A szódabikarbónához hasonlóan a sónak is számtalan jótékony hatását ismerjük. Ha a korpásodás ellen szeretnénk használni, akkor hajmosás előtt vigyük be a sószórót és még mielőtt nekifognánk átsikálni a hajunkat, szórjunk a száraz fejbőrre egy adagot és masszírozzuk be. A só segít leválasztani a korpát a fejbőrről és nem mellesleg fertőtlenítő hatása megakadályozza a további korpásodást is. Ha kellőképpen bemasszíroztuk a sót a hajunkba, jó alaposan mossunk hajat. Ne használjuk ezt a módszert, ha a fejbőrünkön valamilyen apró sérülés van, különben igen kellemetlené válhat ez a kezelés.
Joghurt
Ha van egy kis időnk, akkor érdemes különböző pakolásokat készíteni és hatni hagyni a fejbőrön. Egy zsírszegény, natúr joghurt például kiválóan alkalmazható erre a célra. Egész egyszerűen csak masszírozzuk bele a fejbőrünkbe és hagyjuk hatni negyed óráig, majd jó alaposan, langyos vízzel öblítsük le. A joghurt képes felszívni a felesleges faggyút, illetve a kalcium remekül táplálja a fejbőrt és a hajat. Amellett, hogy segít eltüntetni a korpát, igazán selymessé teszi a hajunkat is.
Szempillák
Körmök
HAJHULLÁS - Nyírfalevél forrázat. Táplálja, erősíti a hajhagymákat.
KORPÁS HAJ - Oroszlánszájvirág tea. Ez a gyógynövény hajfiatalító szerként is közismert.
ZSÍROSODÓ HAJ - Kamillavirág tea. Nyugtató hatásán kívül a szőke hajat világosítja.
ZSÍROSODÓ FEJBŐR - Csalánlevél forrázata. Szabályozza a fejbőr zsírtermelését és szintén jó hatással van korpa ellen is.
HAJFÉNYESÍTŐ - Rózsavirág forrázat. A rózsavirág szirmai egészségesen tartják a fejbőrt és a hajszálakat.
GYULLADÁSOK ELLEN - Zsályalevél tea. Korpás haj, érzékeny viszkető fejbőr kiváló ápolószere. Gyulladáscsökkentő hatású.
SZÀRAZ FEJBŐRRE - Búzavirágtea. Különösen a száraz, túlérzékeny fejbőrre és szürkülő hajra ajánlott.
Néhány jó tanács: Hajmosáskor az erős dörzsölés fokozza a faggyúmirigyek működését, így gyorsabban zsírosodik a fejbőr és a haj. A hajöblítés mindig legyen alapos, és nem melegebb, mint a testhőmérsékletünk. Ha hidegebb vízzel végezzük az utolsó öblítést, serkenti a fejbőr vérkeringését.
+ Jó tanács: A gyógynövényeket inkább herbáriumokban szerezzük be, mint a mezőkön, mert manapság már kevés az olyan természetes terület, amely teljesen mentes a vegyszerezéstől és kipufogógázoktól.